Wyciskamy soki

Ranking i testy wyciskarek wolnoobrotowych

Zasady działania wyciskarki wolnoobrotowej

Wyciskarki wolnoobrotowe-zasady działania

Zyskujące na coraz większej popularności wyciskarki wolnoobrotowe są obecnie hitem wśród drobnego sprzętu AGD. Na rynku dostępne są wyciskarki wolnoobrotowe z różnymi funkcjami, jednak ich zasada działania jest taka sama.

Dzięki nim będziesz w stanie wyprodukować w zaciszu swojego domu pyszny i dobry jakościowy sok z owoców lub warzyw, bez konserwantów, miąższu i piany. Wyciskarek wolnoobrotowych możesz używać nie tylko w celach smakowych, ale także w celach leczniczych lub dietetycznych.

Główną zasadą działania wyciskarek wolnoobrotowych jest miażdżenie produktu, wkładanego do otworu wsadowego. Dzięki silnikowi i specjalnym wałkom ślimakowym, produkt jest miażdżony i wykorzystywany praktycznie w całości. Wyciskarki wolnoobrotowe produkują mniej odpadów od sokowirówek.

Wolna praca wałka ślimakowego zapewnia nie wytwarzanie zbędnego ciepła i nie utlenianie produktu, dzięki czemu sok zachowuje wszystkie substancje odżywcze, witaminy i mikroelementy. Ponadto sok wyprodukowany w wyciskarce wolnoobrotowej możesz dłuższy czas przechowywać w lodówce. Soki wyprodukowane w sokowirówce powinieneś wypić jak najszybciej, gdyż mają krótszy okres ważności.

Wyciskarki wolnoobrotowe miażdżą włókna rośliny, a powodowany nacisk uwalnia sok z miąższu. Większość wyciskarek od razu oczyszcza sok z miąższu, tworząc rzadki sok. Produkt uzyskany za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej jest bardziej mętny, gdyż zachowuje wszystkie substancje odżywcze. Istnieją również takie wyciskarki, w których możesz regulować gęstość soku dzięki specjalnym siatkom i filtrom.

Po wykorzystaniu produktu, wyciskarka wolnoobrotowa wyrzuca pulpę do specjalnego pojemnika, a w drugim pozostawia sam sok. Dzięki dwukomorowemu rozwiązaniu nie ma możliwości mieszania się odpadów i soku. 

Wyciskarki wolnoobrotowe są łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Większość producentów stosuje systemy self-clean, dzięki czemu nie musisz rozkładać całej wyciskarki w celu jej wyczyszczenia. W większości modeli możesz również myć części składowe w zmywarce, co w znacznej mierze zaoszczędza Twój czas. 

Wyciskarki wolnoobrotowe jednoślimakowe

Spośród 4 rodzajów wyciskarek wolnoobrotowych dostępnych na rynku jakimi są wyciskarki wolnoobrotowe pionowe, wyciskarki wolnoobrotowe poziome, wyciskarki wolnoobrotowe dwuślimakowe i wyciskarki wolnoobrotowe jednoślimakowe, te ostatnie są najchętniej wybieranymi na rynku. 

Zasady działania każdej z nich są podobne, lecz różnią się możliwościami, funkcjami i wyglądem.

Wyciskarki wolnoobrotowe jednoślimakowe są przede wszystkim prostsze w obsłudze od wyciskarek wolnoobrotowych dwuślimakowych. Napędzane są przez pojedynczy wałek ślimakowy, obracający się maksymalnie 120 razy na minutę co zapobiega wytwarzaniu ciepła. Dzięki temu produkt zachowuje wszystkie wartości odżywcze.

Wyciskarki wolnoobrotowe jednoślimakowe działają bardzo cicho, co jest niebywałym plusem, gdyż można ich bez skrupułów używać o każdej porze dnia i nocy. Ponadto są tańsze od wyciskarek dwuślimakowych. 

Są proste w obsłudze, dzięki czemu są idealne dla osób, które pierwszy raz mają styczność z wyciskarkami. Ponadto często zajmują czołowe miejsca w rankingach wyciskarek wolnoobrotowych, gdyż są praktycznie bezusterkowe. Wśród opinii użytkowników możemy znaleźć ponad 90% pozytywnych opinii na ich temat. 

Wyciskarki wolnoobrotowe dwuślimakowe

Dzięki zastosowaniu w wyciskarkach wolnoobrotowych dwuślimakowych dwóch wałków ślimakowych, jest ona w stanie wycisnąć więcej z soku z większej ilości owoców w tym samym czasie. Jest bardziej wydajna od wyciskarki wolnoobrotowej jednoślimakowej, przez co najczęściej kupowana jest do lokali gastronomicznych.

Nie generuje ona ciepła i nie utlenia soku, przez co produkt nie traci wartości odżywczych. Wyciskarki wolnoobrotowe dwuślimakowe są szczególnie polecane osobom, które mają w zamiarze wyciskać soki w celach leczniczych. Ze względu na jakość pozyskiwanego soku są w czołówkach rankingów wyciskarek wolnoobrotowych. W takich wyciskarkach możesz wyciskać różnego typu warzywa i owoce bez obawy o usterkę maszyny. 

W tego typu wyciskarkach wolnoobrotowych produkt jest w pierwszym etapie miażdżony pomiędzy wałkami ślimakowymi. Specjalne filtry oczyszczają produkt ze zbędnych odpadów i rozdzielają je. 

Wyciskarki wolnoobrotowe poziome

Wyciskarki wolnoobrotowe poziome są alternatywą dla wyciskarek pionowych. Zazwyczaj są większe, ale posiadają więcej dostępnych funkcji. Dzięki nim możemy np: wyprodukować makaron czy puree. 

Działają na takiej samej zasadzie jak wyciskarki wolnoobrotowe pionowe, jednak mają inaczej usytuowane wewnętrzne części składowe. 

Nie wytwarzają dodatkowego ciepła i nie utleniają produktu, podobnie jak każda inna wyciskarka wolnoobrotowa. Są droższe od wyciskarek poziomych ze względu na większą ilość dodatkowych funkcji. 

Podobnie jak każdy inny rodzaj wyciskarki mają swoich zwolenników i przeciwników. Ich zaletą jest przede wszystkim ilość funkcji, dodatkowe wyposażenie m.in różne przystawki, misy itp oraz wydajność. Wadą natomiast są duże gabaryty i możliwe trudności w użytkowaniu. 

Wyciskarki wolnoobrotowe pionowe

Wyciskarki wolnoobrotowe pionowe to najpopularniejsze i najchętniej wybierane na rynku wyciskarki. Posiadają pionową budowę korpusu.

Są proste w obsłudze, wydajne i nie generują ciepła ani nie natleniają produktu. Ponadto często mają szeroki otwór wsadowy, który umożliwia wkładanie całych owoców lub duże ich kawałki. 

Działają tak samo jak każda inna wyciskarka. Produkt jest miażdżony i wydobywany jest z niego sok, który trafia do pojemnika. Są one zazwyczaj mniej wydajne od wyciskarek poziomych szczególnie dwuślimakowych, jednak są przystępne cenowo i chętnie wybierane do gospodarstwa domowego.

Ranking wyciskarek wolnoobrotowych

Jak widać wybór odpowiedniego modelu może być nielada wyzwaniem. Dlatego stworzyliśmy ranking wyciskarek wolnoobtotowych aby ułatwić wybór odpowiedniego urządzenia.

Zobacz: Ranking wyciskarek wolnoobrotowych